Na úvod je třeba napsat, že po přepracování produktové řady Avid Media Composeru se pro stávající uživatele nic nemění. Používané licence ať již softwarové nebo hardwarové na donglu zůstávají novou strukturou nedotčené a totéž platí pro systém ročního prodlužování Supportu.

V případě nových licencí je střihový software rozdělen na 3 modely, které se liší svou funkční výbavou a možnostmi dalšího rozšíření: Media Composer | First, Media Composer (NEW) a Media Composer | Ultimate. Porovnání je k dispozici na stránkách výrobce: http://www.avid.com/media-composer/comparison.

Media Composer | First je zcela volně ke stažení a je určen těm, kteří se chtějí s touto technologií seznamit, začátečníkům, kteří hledají vhodný video editor, nebo studentům pro jejich první kroky v oblasti postprodukce. V porovnání s ostatními verzemi je poměrně dost limitován, především na výstupu, a je s nimi na úrovni projektů nekompatibilní. Je to daň za produkt zdarma, který plní svůj účel testovacího nástroje.

Media Composer (NEW) je ve své podstatě nástupcem původního softwarového řešení, které není z hlediska funkčnosti nijak omezeno a rozšiřující moduly jako PhraseFind, ScriptSync, Symphony a NewsCutter představují příplatkové doplňky.

Zásadní změnou, která se týká pouze Subscription licencí, je chybějící podpora pro další Avid produkty zaměřené na sdílení médií a projektů (např. NEXIS, Interplay, MediaCentral atd.). Tento model je tedy cílen na střihače na volné noze a na samostatně fungující střihová pracoviště. Tomu také byla přizpůsobena cenová politika a licence ročního pronájmu (Subscription) byla značně zlevněna.

Trvalé licence, označené jako Perpetual, si nadále zachovávají svou cenovou úroveň, systém obnovování podpory (Support) a stejně tak i provázanost s ostatními Avid produkty. Je možné je licencovat softwarově aktivačním kódem nebo hardwarovým klíčem (donglem).

Media Composer | Ultimate je nejvyšším stupněm produktové řady, a proto obsahuje kompletní funkční sadu nástrojů a doplňků včetně již zmiňovaných rozšiřujících modulů. Stává se tak univerzálním střihovým nástrojem pro teamovou spolupráci, která je využívána postprodukčními studii, filmovými tvůrci a v neposlední řadě žurnalisty.

Co je nového v licencování?

Media Composer Subscriptionpronájem licence na zvolené období bez rozšiřujících doplňků a podpory Avid produktů

Media Composer Perpetualtrvalá softwarová nebo hardwarová (dongle) licence bez rozšiřujících doplňků, ale s podporou Avid produktů

Media Composer | Ultimate Subscriptionpronájem licence na zvolené období včetně rozšiřujících doplňků a podpory Avid produktů

Media Composer Subscription Optionsroční pronájem licence rozšiřujících doplňků pro Media Composer (NEW): PhraseFind, ScriptSync a Symphony

Media Composer Perpetual Options trvalá licence rozšiřujících doplňků pro Media Composer (NEW): Symphony a NewsCutter, PhraseFind a ScriptSync

 

Licence s označením EDU jsou určené pro školní a vzdělávací instituce, učitele a studenty a jsou nabízeny s výraznou slevou. Aktivace EDU licence vyžaduje verifikaci výukového statusu, více na: http://www.avid.com/academic-eligibility.

Na závěr je třeba upozornit na plovoucí (Floating) licence, které lze využít pro většinu typů komerčních i EDU licencí. Jejich výhodou je správa a přidělování volných licencí serverem, který není nijak zpoplatněn. Plovoucí licence jsou k dispozici od minimálního množství 5.