Project Description

Souhrn Modernizace postprodukční výroby seriálu Ulice od Záznamu až po Archiv

Místo realizace TV Nova, Praha – Hostivař, Česko

Doba realizace
Duben 2015 – hlavní modernizace s přechodem na Avid technologii

Červen 2016 – přidání Archivu NLTek, rozšíření záznamu a počtu střižen

Říjen 2016 – přidání separátního Media Indexeru

Leden 2018 – rozšíření sdíleného pole ISIS o nové pole Avid Nexis Pro 40 TB

Popis řešení Seriál Ulice se natáčí na dvou scénách současně, a proto mají ateliéry dvě obrazové režie. Každá režie zaznamenává hlavní a odbočený záznam pomocí nabíracích serverů Avid AirSpeed 5500. Výstupy z režií jsou vedeny přes přepínací matici, takže v případě výpadku jednoho z ingest serverů lze využít druhý, aby se natáčení nezastavilo. Nabírací server AirSpeed je 4-kanálový a ukládá záznam do formátu XDCam HD 50 Mbit.

O synchronní spuštění záznamů případně synchronní přehrání se stará aplikace IsoSync. Zaznamenaný materiál se automaticky přenáší na sdílené diskové pole Avid ISIS 5500 a Avid Nexis Pro. Celková fyzická kapacita obou polí je dohromady 104 TB. Nad oběma diskovými poli dohlíží asset management Avid Interplay. V důsledku velkého počtu přibývajících a ubývajících souborů byla služba globálního Interplay Media Indexeru přesunuta na samostatný server s dostatečně výkonným připojením k diskovým polím ISIS a Nexis. Natočený materiál se zpracovává na 8 střižnách Avid Media Composer. Šest stanic je vybaveno převodníky AJA IO XT. Střižny určené pro master dílů jsou navíc vybaveny efektovou sadou Boris Continuum Complete a jedna je rozšířena na Avid Symphony. Hotové a zkontrolované díly jsou posílány do archivu, který má datovou kapacitu 58TB s ochranou dat RAID-6. Služba archivu je zajištěna softwarem Nearchive firmy NLTek, jehož ovládání a správa je plně integrována v programu Interplay Access. Při ukládání master klipů do archivu vzniká náhledové rozlišení H264, které je uloženo na ISIS 5500. Tím pádem střižny mohou nadále pracovat s hotovými díly, ale jen v náhledové kvalitě, která nezabírá tolik místa. Server Nearchive vytváří ještě druhé náhledové rozlišení v MP4, které mohou uživatelé přehrávat ve webovém prohlížeči Chrome na libovolném počítači v interní síti.

Celý systém je navržen a nastaven tak, aby byla zaručena dvoustupňová ochrana dat při celém procesu výroby. To znamená: diskové pole v nabíracích serverech má ochranu dat RAID50, ISIS 5500 má ochranu RAID5 + global spare, Nexis Pro má nastavenou ochranu proti výpadku dvou disků a Archiv server má ochranu dat RAID-6. Pravidla automatického mazání na interních discích nabíracího serveru AirSpeed jsou nastavena tak, aby smazání daného materiálu proběhlo až po uložení dílů v archivu s dostatečným časovým přesahem. Tím pádem materiál po dobu výroby leží na dvou nezávislých místech.