CZ | SK

Shotoku Broadcast Systems

Mezinárodně uznávaný japonský výrobce techniky

Pokročilé systémy se zaměřením na manuální i robotické pedestaly, pan/tilt hlavy a kamerové jeřáby splňující nejvyšší nároky televizního vysílání.

Parametry

Shotoku představuje propracovanou technologii vyvážení stativových systémů.

Stativová hlava SX200/260 s technologií True Balance

Umožňuje plynule pohybovat kamerou bez nutnosti opakovaného zamykání její pozice, narozdíl od standardních stativů, u kterých je třeba pozici vždy zajistit hlavní brzdou.

V tutorialu je demonstrován dvoufázový způsob přesného vyvážení kamery pro jednoduché a efektivní natáčení.

 • technologie True Balance s dokonalou protiváhou pro kamerový systém
 • minimalizace nežádoucích vibrací díky plynulému pohybu bez zamykání pozice
 • indikátor pro kontrolu výchozí pozice před vyvážením
 • robustní zpracování s důrazem na dlouhou životnost stativu
 • kompatibilita s populárními výrobci kamerových systému

 

Stativy:

Shotoku SX300

Systém SX300 nabízí výjimečné vlastnosti a funkce určené pro široké využití včetně natáčení v terénu, OB a studiové produkce. Hlava SX300 je velmi robustní a ve spojení s funkcí dokonalé protiváhy ideální pro současné kamerové systémy při zatížení až 40 kg.

Tripod je plně vybaven mnoha snadno ovladatelnými prvky typu plynule nastavitelného zamykání drag/pan/tilt a rychlého uvolnění posuvné desky kamery. Funkce osvětlené vodováhy a lehce odnímatelných tyčí usnadňují proces nastavení tripodu a údržby hlavy.

Konfigurace (3):

Ground-level spreader / mid-level spreader / Dolly

Varianty hlav dle maximální nosnosti:

SX300H (Max. 40Kg) nebo SX300L (Max. 30kg)

 

Shotoku SX260

Model SX260 je technologicky nově přepracován a splňuje nároky té nejvyšší kvality ve své třídě. Zpracování klade důraz na robustnost, spolehlivost a zároveň se jedná o jeden z nejlehčích tripodů na trhu v této kategorii maximálního zatížení. Nadčasová technologie Truebalance umožňuje dokonalou protiváhu, hlava je pozoruhodně snadno nastavitelná z jednoho konce rozsahu na druhý a má indikátor, který ukazuje aktuální nastavení pozice. Systém Viscam má na starosti posuvnou (drag) funkci, která spojuje snadný a rychlý výběr stupňe pozice s jemným doladěním pro dokonalé záběry v terénu i ve studiu.

Konfigurace (6):

Ground-level spreader / mid-level spreader / Dolly

Varianty tripodu dle hmotnosti:

Robustní EFP tripod (TTH1002C) Extrémně lehký ENG tripod (TTM1002C)

Více informací v produktovém listu.

 

SE150

Systém SE150 poskytuje maximální funkčnost a flexibilitu navrženou pro širokou škálu dostupných kamerových systémů. Stativ je vybaven vysoce kvalitním posuvným (drag) systémem pro zajištění plynulého pohybu a funkcí víceúrovňové protiváhy systému pro přesné vyvážení nejrůznějších typů kamer. SE150 disponuje nosností až 16 kg s deseti úrovněmi protiváhy a šesti stupni posunutí (drag). Systém se skládá z hliníkového dvoustupňového stativu, středového (mid-level spreader) nebo dolního pavouku (ground-level spreader) a měkkého pouzdra. K dispozici je i možnost pojezdu (dolly).

Konfigurace (2):

Systém SE150 – A2G

SE150 hlava, 1x tyč s pevnou délkou, 2-stupňový hliníkový stativ, Dolní pavouk (ground-level spreader), Měkké pouzdro na přenášení

Systém SE150 – A2M

SE150 hlava, 1x tyč s pevnou délkou, 2-stupňový hliníkový stativ, Středový pavouk (mid-level spreader), Měkké pouzdro na přenášení

 

Pedestaly:

Shotoku TP500

TP500 je kompaktní a lehký pneumatický pedestal s praktickou nosností pro kamerový set až 55 kg. Robustní modulární konstrukce TP500, která je vhodná pro použití na více místech, jako je OB, studio nebo produkce eventu, umožňuje jednoduchou přepravu mezi místy, aniž by byla ohrožena schopnost poskytovat stabilní platformu pro operátory kamer. Model TP500 je také vybaven integrovanou pumpou, která zajišťuje vysokou flexibilitu celého setu.

 

Shotoku TP200

TP200 je ideální volbou pro studiové provozy, kde se používá váhově standardní konfigurace kamerových setů (až 80kg). Ovládání výšky vzduchovým vyvážením je lehké, tiché a přesné v celém rozsahu zdvihu. Díky ergonomicky navrženému volantu a velké stabilní základně je pedestal vhodný především pro použití ve studiu. Barevné pedály s fukcemi zatáčení a parkovací brzdy umožňuj intuitivní a snadné ovládání při jakémkoliv nastavení.

 

Shotoku TP90

TP-90 se dokonale hodí pro kamerové systémy s hmotností až 60 kg ve velkých nebo malých studiích s vysokými nároky na kvalitu vysílání. Třístupňový výškový sloupec poskytuje široké možnosti kontroly během natáčení. Pedestal disponuje nízkotlakým vzduchovým systémem k dosažení dokonalé rovnováhy a jednoduché údržby, aniž by bylo zapotřebí nebezpečných vysokotlakých plynových systémů.

 

Kompatibilní hlavy:

SX300

SX300 je EFP pan/tilt hlava ideální pro univerzální potřeby natáčení v terénu, OB nebo ve studiu. Robustní konstrukce s integrovaným systémem dokonalé protiváhy je vhodná pro přenosné kamerové systémy s maximálním zatížením až 40 kg.

TE-12

TE-12 se vyznačuje jednoduchým a vysoce spolehlivým zpracováním, které je výsledkem dlouholetých vývojářských zkušeností. Vzhledem k hmotnosti pouhých 12,3 kg a podporou maximálního zatížení až do 90 kg se řadí mezi nejpopulárnější modely s bezkonkurenčím poměrem váha/nosnost.

 TE-23

TE-23 disponuje pokročilým systémem vyvážení – Reulaux, díky kterému jsou pohyby a náklony kamerou plynulé a lehce ovladatelné. Protiváha se nastavuje praktickým ovládacím prvkem pro dokonalou kontrolu vyvážení. S nosností až 60 kg je ideální pro všechny kamerové konfigurace včetně těžkých box-objektivů, čtecích zařízení a odkukových monitorů. Hlava je dále vybavena technologií Viscam drag – systémem tekutinového tažení, díky kterému je každý pohyb pan/tilt plynulý a lehký od začátku do konce.

 

 

Jeřáby:

TK-38, TK-53/53L

Manuální jeřáby Shotoku jsou konstruovány pro OB a studiové použití. Jejich konstrukce byla vyvinuta s ohledem na dokonalou flexibilitu a mobilitu při změnách natáčecích lokalit. Systémy je možné jednoduše ovládat pouze jediným operátorem kamery. Následně sám kameraman zvládne jeřáb jednoduše demontovat do přenosných pouzder pro snadnou přepravu. Mezi doporučené pojezdy (dolly) patří TI-04, který poskytuje plynulý a stabilní pohyb. Dostupný je také skládací venkovní jeřábový pojezd TI-08 s robustnější konstrukcí.

Hlavní benefity:

Přenosný design pro snadnou přepravu a montáž Pan bar ovládání pro snadné a intuitivní natáčení komplikovaných a ohromujících záběrů

Parametry:

TK-38

 • Nosnost – 10kg
 • Celková délka – 3,474mm
 • Výška záběru – 2,878mm PAN / TILT
 • Rozsah hlavy – Pan ±120°, Tilt up. 60°, Tilt down. 90°
 • Spotřeba el. DC24V ±10% méně než 95W, AC100-240V ±10%
 • Váha – 67kg

 

TK-53/53L

 • Nosnost – 10kg
 • Celková délka – TK-53: 4,011mm, TK-53L: 4,861mm
 • Výška záběru – TK-53: 3,178mm, TK-53L: 3,929mm PAN / TILT
 • Rozsah hlavy – Pan ±120°, Tilt up. 60°, Tilt down. 90°
 • Spotřeba el. DC24V ±10% méně než 95W, AC100-240V ±10% méně než 95W
 • Váha – TK-53: 96kg, TK-53L: 100kg
 • Kompatibilní pojezdy: Dolly TI-04, TI-08

 

VR Pedestaly:

Shotoku TP500VR + SX300VR

TP500VR patří mezi nejkompaktnější a cenově nejdostupnější studiové VR pedestaly na trhu. Splňuje veškeré nároky pro použití ve virtuálním studiu s AR (Augmented reality) rozšířením. Pomocí proprietárních algoritmů a mechanických kodérů poskytuje TP500VR údaje o své poloze v reálném čase. Mechanický sledovací systém doznal unikátních vylepšení, aby byla virtuální a rozšířená studiová technologie cenově dostupnější než kdykoli předtím při zachování lehké a přenosné konstrukce původní TP500.

Shotoku TP200VR / 300VR

Systém TP200VR / 300VR nabízí špičkové VR trackování bez kompromisů s důrazem na přesnost a jednoduchost celého procesu. Díky pokročilým možnostem výstupních dat o poloze stativu nebo výšce kamery, splňuje tento systém i ty nejvyšší nároky na výslednou obrazovou kvalitu virtuálních studií. Data o zoomu a zaostření jsou shromažďována buď přímo z objektivů (VR ready) nebo z externích kódovacích jednotek Shotoku určených pro objektivy ENG, které samostatně VR nepodporují. Způsob ovládání a nastavení Shotoku VR systému je přizpůsobeno pro minimální zásahy samotného uživatele, který se může soustředit pouze na tvůrčí stránku natáčení.

 

VR Jeřáby GRAPHICA SERIES

Série Graphica vznikla spojením vynikající technologie Shotoku VR za přispění technického know-how prestižního výrobce jeřábů CamMate. Výsledkem je produkt se špičkovými možnostmi sledování VR v mobilním a dokonale funkčním provedení. Graphica vypočítává polohová data z vestavěných fyzických rotačních kodérů určených speciálně pro potřeby VR. Jeřáby tedy nejsou omezeny externími markery a dalšími limity spojenými se standardními způsoby trackování polohy. Snímače plynule zpracovávají data prostřednictvím rozhraní SPI pro poskytnutí výstupu dat v reálném čase pro studio nebo produkci v místě natáčení. Celou sérii tvoří 7 modelů lišících se délkou a dosahem kamerového ramena. Možnosti využití se tedy najdou pro tvůrce v komornějších prostorech i pro potřeby velkých televizních produkcí.

VR Jeřáby TK-38VR

Kompaktní a plně vybavený VR-tracking jeřáb pro virtuální / rozšířenou realitu. Dálkově ovládaná hlava vnímá každý pohyb ovládacích tyčí kameramana a zajišťuje tak plynulé a přesné ovládání ve všech úhlech. Montážní držák (součást balení) pro malý monitor pomáhá obsluhovat kameru na principu hledáčku. Jeřáb TK-59VR je plně kompatibilní se všemi předními systémy pro virtuální realitu. Jeřáb lze podepřít jedním ze tří způsobů v závislosti na výrobních požadavcích a rozpočtových Fixní: TT-17 Stativ Mobilní: stativ TT-17 s TD-13 nebo TD-32 Dolly, mobilní a plné XY trackování: TI-04 VR dolly.

V praxi

Pedestalové systémy Shotoku v setu stativu TP200 a hlavy TE-23 jsme dodali pro studio zpravodajství České televize.

Workflow

Demo video - stativová hlava SX200/260 s technologií True Balance

Demo video

Mohlo by vás zajímat

Shotoku

VR stativy a pedestaly

Vizrt AR/VS

On-air grafika a virtuální realita